KURUMSAL Hakkımızda

Erler Tekstil tarihi, resmi olarak 1992 yılında hayata geçirilen Erler Kumaşçılık ile başlıyor olsa da hikâyesi, Galip Karataş’ın Sultanhamam’da bir manifaturacıda tezgâhtar olarak çalışmaya başladığı 60’lı yıllara kadar uzanır. İplik ve kumaş sektörlerinden müteşekkil bir tekstil sanayinin olduğu ama henüz hazır giyimin gelişmediği 60’lar İstanbul’unda kumaşla ilk tanışma! Ticaretle yoğrularak nesilden nesile aktarılacak bir değere dönüşecek bu tanışıklık, Galip Karataş’ın 1979 yılında Osmanbey’e gelip Matbaacı Osman Bey’de bir manifaturacı mağazası açmasıyla farklı bir sürece girer.

 

80’lerden sonra Türkiye hazır giyim sektörü gelişmeye, Osmanbey değişmeye başlamıştır... 1992 yılında değişen koşullar ve sektörde oluşan ihtiyaç doğrultusunda grubun ilk göz ağrısı olan “Erler Kumaşçılık” bir aile şirketi olarak hayata geçirildi. Galip Karataş, İlker Karataş ve Tuncer Özvar tarafından Osmanbey’de kurulan şirket, ticari faaliyetlerine ithal kumaşların toptan satışını yaparak başladı.

 

1995 yılında son tüketiciye yönelik Bağdat Caddesi’nde bir perakende satış mağazası açıldı. Dünya modasını yansıtan özel kumaşları Avrupa ile eş zamanlı olarak İstanbullu moda severlerle buluşturan Caddebostan mağazası, kısa sürede ünlü tasarımcıların ve moda evlerinin uğrak yeri oldu.

 

1997 yılında Aryateks hayata geçirildi. Özellikle yerli kumaş üreticileri ile sıcak temas sağlayarak grubun iç piyasadaki ilişkilerini güçlendirmeyi hedefleyen Aryateks, sonradan ürün yelpazesini ithal ürünlerle zenginleştirip sınırlarını genişletse de şirketin yerli piyasa ile kurduğu ilişkiler bugün de korunmaktadır.

 

2005 yılına gelindiğinde ise grubun üçüncü firması Rikka Tekstil kuruldu. Moda dünyasından talep gören fakat grubun diğer şirketlerinin doğrudan odaklanmadığı emprime kumaş ve dijital baskıya yoğunlaşan Rikka, 2011 yılında kendi bünyesinde dijital emprime baskı sistemini hayata geçirdi.

 

Böylece Erler Kumaşçılık’ın 90’larda “toptan ithal kumaş satışı” ile başlattığı süreç, 2000’lerde bir şirketler topluluğuna doğru evrilirken; kurulan yeni şirketlerin ürün yelpazesine dâhil ettiği yerli kumaş ve dijital emprime baskı, Erler Tekstil’i hazır giyim sektörünün önemli tedarikçilerinden biri haline getirdi.

 

2007 yılında yeniden yapılanmaya giden Erler Kumaşçılık, Erler Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. unvanını aldı. Yeniden yapılandırılan organizasyon şeması ile daha dinamik hale gelen Erler Tekstil, diğer şirketleri de bu yapılanma içine yerleştirerek, kurumsallaşma ve “toplam kaliteye geçiş” çalışmalarına hız verdi.

 

2014 yılında Aryateks, “Anonim Şirket" oldu. Aynı yıl, grubun sosyal sorumluluk girişimi olan Galip Karataş Eğitim ve Kültür ve Yardımlaşma Vakfı hayata geçirildi.

 

2017 yılına gelindiğinde Erler Kumaş, Galip Tekstil ismiyle merkezini Osmanbey’e taşıyarak toptan satışa başladı. İki yıl sonra da kentsel dönüşüm nedeniyle Bağdat Caddesi’ndeki perakende mağazasını kapatarak Ümraniye’de yeni bir perakende mağazası açtı.

 

2020 yılına geldiğinde ise daha verimli çalışmak için grup şirketlerinin tek çatı altında toplanması gündeme geldi. Alınan kararlar neticesinde Arya Tekstil, Rikka Tekstil ve Galip Tekstil, tüm faaliyetlerini Erler Tekstil Anonim Şirketi’nde birleştirdi.

 

Kurumsallaşma sürecinde önemli bir adım atan Erler Tekstil, özellikle çalışanların kurumlarına karşı içtenliği ve güvenilirlik noktasında bu kimliğine sadakatle bağlıyken; kurumsallaşmaya öncelik veren, yaratıcılığı destekleyen, yeni iş fikirlerine açık profesyonel bir yaklaşımı şirketin geleceği açısından öncelikli olarak tanımlamaktadır.

 

Moda endüstrisi ve tekstil teknolojilerindeki gelişmeleri yakından takip eden Erler Tekstil, her sezon abiye ve günlük kadın giyime yönelik sunduğu yüksek kaliteli kumaş koleksiyonları ile markalara, moda evlerine ve tasarımcılara ilham vermeye devam etmektedir.

KURUMSAL Önemli Olaylar
1992 1992 Erler Kumaşçılık Ticaret Kollektif Şirketi kuruldu. Şirketin ilk mağazası toptan satış yapmak üzere Osmanbey ‘de açıldı.
1995 1995 Erler Kumaş Caddebostan perakende mağazası hizmete girdi.
1997 1997 Aryateks kuruldu ve Osmanbey’de kendi mağazasında hizmet vermeye başladı.
2005 2005 Rikka Tekstil kuruldu ve Osmanbey’de kendi mağazasını açtı.
2007 2007 Erler Tekstil Sanayi Ticaret Anonim Şirketi kuruldu.
2014 2014 Aryateks Ananonim Şirket oldu.
2014 2014 Galip Karataş Eğitim ve Kültür ve Yardımlaşma Vakfı kuruldu.
2017 2017 Erler Kumaş, Galip Tekstil ismiyle merkezini Osmanbey’e taşıyarak toptan satışa başladı.
2019 2019 Galip Tekstil Ümraniye’de Erler Kumaş adı altında perakende mağazasını açtı.
2020 2020 Erler ailesine bağlı Arya Tekstil, Rikka Tekstil ve Galip Tekstil, Erler Tekstil Anonim Şirketi çatısı altında birleşti.
Moda, kumaştır!..
Moda alışkanlık yaratmak, alışkanlıkları değiştirmektir.
Hatta dünyayı değiştirmektir bir süreliğine de olsa ...